News Ukraine

За півроку до прокуратури Вінницької області надійшло майже 4 тис. звернень

За півроку до прокуратури Вінницької області надійшло майже 4 тис. звернень
225135 ПЕРЕГЛЯДІВ

Реалізація права на звернення   посідає особливе місце в системі засобів захисту прав, свобод та законних інтересів громадян. Тому, організація роботи з розгляду звернень, особистого прийому громадян, а також розгляд запитів на доступ до публічної інформації є одним із пріоритетних напрямів роботи органів прокуратури Вінницької області, що забезпечує реалізацію конституційного права громадян на звернення до органів державної влади.

Зменшення обсягу повноважень органів прокуратури, зміна структури органів прокуратури та вжиті організаційні і практичні заходи, врегулювання порядку вирішення звернень у кримінальній та некримінальних сферах, сприяли зменшенню кількості звернень, які надійшли (на 16% - 3946 у 2019 проти 7172 у 2018) та розглянуті (на 14% - 2811 в 2019 та 3285 в 2018) органами прокуратури області упродовж першого півріччя  2019 року.

Характерними для звітного періоду стали  заяви громадських організацій  Громадська спілка "Аграрна сомооборона України", ГО "Філософія серця", ГО "Рада Громадської варти" та  ГО "Міжнародна ліга миру", від яких надійшла низка скарг про порушення вимог законодавства  при додаткових нарахуваннях при оплаті за газопостачання, виборчого законодавства. Тяганині по окремих резонансних кримінальних провадженнях тощо.

Упродовж 2019 року  можливістю  подати звернення  за допомогою  телефону "гарячої лінії" скористалося  -  58 осіб.

Ці звернення стосувалися порушень конституційних прав громадян, які перебувають у місцях позбавлення волі; стану досудового розслідування по окремих кримінальних провадженнях; неналежний розгляд звернень, порушення при оформленні правоустановлюючих документів на  земельні ділянки, самовільне використання земель комунальної та державної власності тощо.

З використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку, упродовж поточного року, до органів прокуратури області надійшло 125 звернень.

Законодавчі зміни, проведена робота з інформування громадян щодо повноважень органів прокуратури не призвело до суттєвого зменшення кількості надходження звернень з питань нагляду за додержанням і застосуванням законодавства з питань оплати праці, соціального захисту, у сфері містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства ( тарифи на комунальні послуги), землекористування, про звернення громадян тощо.   Громадяни та представники юридичних осіб продовжують надсилати до органів прокуратури для розгляду звернення з цих питань, з вимогами поновити  їхні конституційні права у зв’язку з  неспроможністю здійснити це уповноваженими органами.  

У зв'язку з цим, 1132 звернення, або майже кожне четверте з розглянутих, з відповідним роз'ясненням вимог чинного законодавства скеровано за належністю до органів державної влади, місцевого самоврядування, державного нагляду та контролю.

Кількість вирішених  звернень по області  зменшилась на 22% (2033 у 2018 проти 1585 в 2019). На 17% збільшилась кількість вирішених депутатських документів.

Характер вирішених звернень безпосередньо пов’язаний з покладеними на прокуратуру функціями.

Найбільше вирішених звернень стосувались питань досудового розслідування - 892,  з питань участі у кримінальному провадженні   в суді – 27, 61 – з питань представництва інтересів громадян та держави в суді, 90 - з питань нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства.

         Незважаючи на те, що  питома вага задоволених звернень порівняно з вирішеними є невисокою і становить 1,6%, органи прокуратури області і надалі  продовжують поновлювати конституційні права громадян  під час розгляду їх обґрунтованих вимог. Зокрема задоволено 26 звернень, в т. ч. 1 звернення народного депутата України.

Зменшення кількості задоволених звернень пояснюється надходженням меншої кількості звернень, позбавленням органів прокуратури повноважень з нагляду за додержанням і застосуванням законів, зменшенням кола суб'єктів, в інтересах яких органи прокуратури застосовували заходи представницького характеру, змінами у процесуальному законодавстві тощо.

         Незважаючи на обмеження повноважень прокурора щодо представництва інтересів держави в суді відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» кількість задоволених звернень з цих питань становить 34%  від усіх задоволених або – 9, що є найбільше по Україні.

         За результатами розгляду 87 звернень прийнято рішення про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань і початку досудового розслідування.

Упродовж поточного року прокурорами органів прокуратури області прийнято на особистому прийомі 1152 письмових звернення громадян,  та надано 829 – усних роз’яснень.

Особисто керівниками прокуратур усіх рівнів  прийнято 313 звернення,  з них 198 – письмових та  115 – усних. Прокурором області на особистому прийомі прийнято 58 громадян, у т. ч. 48 – з письмовими зверненнями та 10 – з усними.

Продовжується практика прийому громадян керівництвом прокуратури області по місцю праці та проживання з виїздом в райони та проведення прийомів із застосуванням електронної системи відеоконференц- або скайп-зв’язку. Усього упродовж поточного року керівництвом прокуратури області здійснено 30 таких прийомів, в т. ч. 6 з виїздами   в райони, 10 із застосуванням відеоконференц зв’язку та 14 виїздів до установ виконання покарань.

Відділом організації прийому громадян, розгляду звернень і запитів прокуратури області на офіційному сайті прокуратури області постійно здійснюється оприлюднення актуальної інформації з питань звернень та особистого прийому громадян. Під час виступів у засобах масової інформації надаються роз'яснення порядку вирішення питань, що належать до компетенції органів прокуратури, та вказуються можливі шляхи їх вирішення.

 

Відділ організації прийому громадян,

розгляду звернень і запитів прокуратури області

Мої відео