News Ukraine

40 тисяч доларів за виключення: як незаконно видобувають пісок під час нересту

40 тисяч доларів за виключення: як незаконно видобувають пісок під час нересту
265960 ПЕРЕГЛЯДІВ

Весна вже не за горами, а це означає, що незабаром у водоймах України стартує нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. У цей період табу накладається й на видобування піску, днопоглиблення, розчищення річища тощо. Та чи зупинить це піщаних нелегалів, які орудують на річках України? Які схеми розкрадання надр працюють під час нересту? Ексклюзивний коментар «СтопКору» з цього приводу дав Вадим Пелих – голова Асоціації видобутку піску України.

Нерестова заборона на вилов водних біоресурсів у водоймах України традиційно стартує навесні. Тривалість цього періоду може відрізнятися в залежності від областей та водойм. Окрім заборони вилову, у цей час також забороняється проведення вибухових і гідротехнічних робіт, видобуток піску та піщано-гравійної суміші, розчистка річищ, роботи з днопоглиблення, берегоукріплення тощо.

«У нашій країні існує закон про охорону навколишнього середовища, де є стаття, яка передбачає призупинення діяльності не тільки на водних об’єктах, а взагалі в місцях, де розмножуються представники флори та фауни. Це стосується лісів, степів, водних об’єктів», – зазначає Вадим Пелих.

Вадим Пелих

Вадим Пелих Фото: СтопКор

Зокрема, у водоймах нерестовий період є так званим сезоном тиші. Під час нього заборонено не лише безпосередній вилов риби, а й інші види діяльності – як, наприклад, видобування піску.

За словами експерта, нерестова заборона передбачає, що є певний період, в який не можна на воді робити нічого, доки природа не відновить свої втрати, яких вона зазнала в інші пори року. Це стосується здебільшого компаній, у яких є спецдозволи та які видобувають пісок легально. Проте підприємливі копачі винайшли спосіб обійти закон.

Як діє схема, що передбачає видобуток піску під час нересту?

«На жаль, у попередні роки сформувалася стала практика, коли компанія-видобувач піску звертається до спеціалізованого інституту та бере там певний документ. У ньому зазначено, що в місцевості, де видобувають пісок, немає жодних рідкісних порід риб, немає нерестилищ тощо. І тому вони нібито можуть вести там діяльність. Вони йдуть з цим документом до рибного господарства, беруть у них виключення. Тобто інший документ, у якому сказано, що та чи інша компанія може в період нерестової заборони вести діяльність. І починають працювати», – розповідає голова Асоціації.

За оцінками фахівців, ця корупційна схема коштує близько 40 тисяч доларів і діє протягом багатьох років, завдаючи непоправної шкоди не лише навколишньому середовищу, але й економіці країни.

«Деякі компанії беруть цей дозвіл, деякі – ні. Але, окрім того, що такими діями спричиняються значні збитки довкіллю, природному середовищу, також виникає недоброчесна конкуренція на ринку видобувачів піску», – наголосив Пелих.

stopcor.org

Теги: Вадим Пелих,пісок,незаконний видобуток піску
Мої відео