News Ukraine

У ТРАДИЦІЯХ МАРЕНИЧІВ І… ДІЛАНА

У ТРАДИЦІЯХ МАРЕНИЧІВ І… ДІЛАНА
251896 ПЕРЕГЛЯДІВ

До Всесвітнього дня поезії (21 березня) дует «Простір музики» (м.Київ) і Академічний камерний оркестр «Кантабіле» Волинської обласної філармонії пропонують волинянам програму «Зіграй мені мелодію дощу». 20 березня о 15-й годині концерт відбудеться у Нововолинську (Центр  художньої і технічної творчості), а 21 березня о 18-й годині у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки (Центр культури і дозвілля на вул. Винниченка, 30).
Музикознавці, автори і виконавці, виконавці співаної поезії добре знають: поетичне слово, його суть, завдяки музичним звукам, мелодії, гармонії може стати більш інтенсивним, а відтак можна досягти розуміння, що виходить поза звичну логіку. 
Проте дія музики, як зазначає німецький музиколог Ніколаус Харнонкурт, не обмежується зміцненням чи поглибленням експресії мови; музика згодом відкрила власну естетику і велику кількість специфічних засобів виразності: ритм, мелодію, гармонію тощо. Таким чином зявився словник, який дав музиці величезну міць впливу на людське тіло й дух, а талант і досвід спонукав Сергія Мороза та Ігоря Якубовського – учасників акустичного дуету «Простір музики»,  – скористатися специфічними засобами виразності академічного камерного оркестру, щоб донести до молодіжної аудиторії нову українську розважальну музику, не вдаючись до електронних інструментів. 
Культура не дім, який можна побудувати, а дерево, яке необхідно ростити. І крона його буде тим пишніша, чим глибше коріння традицій. Відродження традиції концертів співаної поезії в обласній філармонії розпочалося 2014 року, коли дует «Простір музики» розпочав співпрацю з Академічним камерним оркестром «Кантабіле». 
Адже ж саме з Волинської філармонії прийшла на українську, всесоюзну музичну сцену співана поезія тріо Мареничів. Їхній фірмовий «напівголосний спів»  завоював серця і симпатії мільйонів слухачів в Україні і за кордоном не випадково. «Бо лише те, що природне, – те приємне. І ніяка професійно-музична муштра цієї правди не поправить, не заступить», писав Степан Ярмусь, покликаючись на роздуми філософа Миколи Шлемкевича  (1894-1966), який прийшов до висновку, що українською душею – душею народу, – є не що інше, як наша пісенна ліричність, що «не хоче в'язати настрою вимогами великої композиції».
Все ще пам’ятні у виконанні тріо Мареничів твори «Ой, у гаю при Дунаю» чи «Тиша навкруги» на вірш Олександра Богачука… Але Сергій Мороз та Ігор Якубовський прагнуть додати до цієї скарбнички співаної поезії нові власні твори на  вірші волинських поетів Василя Слапчука, Ніни Горик, Тетяни Яковюк. І, сповідуючи цю пісенну ліричність,  вони не проти «музичної вченості», прагнучи зрівноваження «патосу степу» з « патосом інтелекту». При цьому їхня пісенність не боїться твердої, ясної форми, вона не вбиває настрій. Тут віддамо належне  талановитому аранжувальнику усіх творів програми – Сергію Калініченку, котрий уже мав нагоду  виступити з оркестром у ролі диригента… 
Цей експеримент чоловічого дуету і Академічного камерного оркестру «Кантабіле» можна розглядати і в ширшому контексті, як продовження багатовікової традиції живого звучання поетичного слова, до чого  спонукала ухвала ЮНЕСКО 1999 року, якою запроваджений Всесвітній день поезії.    
2016 року Нобелівську премію у галузі літератури отримав американський поет, співак і композитор Боб Ділан «за створення нових поетичних експресій в американській пісенній традиції».
Учасникам нашого дуету «Простір музики» йдеться, власне кажучи, про створення нових поетичних експресій в українській пісенній традиції! 

Василь ВОРОН,
 автор ідеї проекту
 

Мої відео