News Ukraine

«Ліки в психіатрії: звіт про національний моніторинг державних гарантій щодо пільгового забезпечення»

«Ліки в психіатрії: звіт про національний моніторинг державних гарантій щодо пільгового забезпечення»
196945 ПЕРЕГЛЯДІВ

«25» червня 2019 року з 10.00 до 11.30 в Укрінформі за адресою: м.Київ, вул.Хмельницького, 8/18, відбудеться прес-конференція на тему: «Ліки в психіатрії: звіт про національний моніторинг державних гарантій щодо пільгового забезпечення». Організатор Всеукраїнська громадська організація «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень»

У заході візьмуть участь:

1.    Кравченко Раїса, керівник проекту ВГО «Коаліція»

2.    Зеленський Іван, експерт з питань пільгового доступу до ліквів, директор

 БФ П«Крапля крові»

3.    Дзюрах Ірина, монітор ВГО «Коаліція» у Львівській області

4.    Олійник Олена, монітор ВГО «Коаліція» у Харківській області

5.    Паскевська Юлія Анатоліївна, начальник відділу моніторингу прав людини у сфері психічного здоров'я ДУ «Центр психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ»

 За українським законодавством безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів провадиться за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. 3040% осіб з числа тих, що перебувають на психіатричному обліку в Україні, можуть лікуватися амбулаторно. Це гуманніше та дешевше, ніж стаціонарне лікування. Але у такий спосіб вони лікуватися не можуть через нестабільну ситуацію з психотропними ліками в Україні. Часто лікарі відмовляють у призначенні, а аптеки у наданні безкоштовних або пільгових ліків, і переважно через їх відсутність.

 У квітні-травні 2019 року Всеукраїнська громадська організація «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» провела моніторинг стану виконання державних гарантій щодо безоплатного або пільгового доступу до лікарських засобів для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних або психічних порушень. Моніторинг здійснювався у 25 регіонах України шляхом опитування законних представників людей з психіатричними діагнозами, лікарів-психіатрів, самих людей з інвалідністю.

 Моніторинг виявив безліч складних питань, пов’язаних із безперешкодним доступом до ліків осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних чи психічних порушень та із застосуванням медикаментозної терапії загалом, а саме:

- Більшість пацієнтів купують ліки за власні гроші, про Постанови Кабінету Міністрів України №1303 та №333, які надають право на безкоштовні та пільгові ліки, і їх зміст не знають, або знають тільки частково, зі слів інших пацієнтів.

- Серед переліку безкоштовних та пільгових препаратів дуже малий вибір ліків-нейролептиків, відсутні антипсихотики нового покоління з меншою кількістю побічних ефектів.

- Пацієнтам надається недостатня інформація про отримання комплексної консультації від психіатра, інформація щодо приймання лікарських засобів та про очікувані результати і можливі ускладнення.

- Лікарі не враховують соціальну ситуація сім’ї, в якій перебуває хворий, і як вона може вплинути на результати лікування, чи в змозі сім’я забезпечити виконання терапевтичних рекомендацій і спостерігати за регулярністю приймання лікарських препаратів.

- Труднощі психофармакотерапії дітей і підлітків, осіб з психіатричними та інтелектуальними порушеннями пов’язані ще й з тим, що їхні законні представники, (батьки або опікуни) є пасивними учасниками лікувального процесу, або навіть активно опираються, не визнають суті діагнозу, необхідності лікування, і самі пробують призначати своїм підопічним препарати, купуючи їх  стихійно за свої кошти, не повідомляючи лікарів.

- Існує потреба в інших способах терапії, умовах і методах лікування, догляду за людиною з психіатричним діагнозом.

 

Мої відео