НОВИНИ УКРАЇНИ

Порядок отримання та використання вогнепальної зброї цивільними особами

Порядок отримання та використання вогнепальної зброї цивільними особами
354876 ПЕРЕГЛЯДІВ

З 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан. Цивільні особи беруть активну участь в боротьбі проти збройної агресії задля збереження територіальної цілісності країни, її незалежності та захисту. Відповідно до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» цивільних осіб наділили правом використовувати вогнепальну зброю і боєприпаси для надання відсічі та стримування збройної агресії.

Важливим фактором є порядок використання цивільними особами такої зброї, щоб особа не понесла кримінальну відповідальність в майбутньому, про це розповідає юристка Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман.

Насамперед слід зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» (далі – Закон) у період дії воєнного стану, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі – цивільні особи), можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України. Водночас громадяни України можуть використовувати для зазначених цілей власну нагородну зброю, спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну чи комбіновану зброю та бойові припаси до неї.

Який порядок видачі вогнепальної зброї і боєприпасів до неї цивільним особам

Відповідно до Порядку видачі вогнепальної зброї і боєприпасів до неї цивільним особам, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 березня 2022 року № 175 (далі – Порядок), рішення про видачу зброї і боєприпасів до неї приймаються керівниками головних управлінь Національної поліції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, установ забезпечення Національної поліції України (далі – уповноважених органів) в адміністративно-територіальних одиницях територій, на яких оголошено воєнний стан, або особами, уповноваженими такими керівниками органів.

Що потрібно зробити, щоб отримати вогнепальну зброю

Щоб отримати вогнепальну зброю, особі необхідно звернутися особисто до уповноваженого органу з заявою про участь у відсічі збройної агресії та видачу вогнепальної зброї та/або боєприпасів до неї. До заяви необхідно також додати наступні документи:

  • документ, що посвідчує особу та його копію (власноручно засвідченою особою);
  • за наявності:
  • копію військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу; військового квитка офіцера запасу;
  • копію посвідчення пенсіонера або ветерана військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Служби судової охорони, Державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, служби цивільного захисту, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України;
  • посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку;
  • дозвіл на придбання, зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї;
  • посвідчення про нагородження відзнакою «Вогнепальна зброя»;
  • посвідчення учасника війни;
  • посвідчення учасника бойових дій.

Заява розглядається в межах однієї доби з моменту її подачі та приймається відповідне рішення про видачу або відмову у видачі вогнепальної зброї та/або боєприпасів до неї.

Після прийняття рішення особа отримує довідку, в якій зазначаються дані про дату і місце видачі вогнепальної зброї, дані про особу, яка її отримала, вид (назва, модель) вогнепальної зброї, її ідентифікаційні номери, уповноважений орган, який видав вогнепальну зброю і боєприпаси до неї.

Що робити у разі втрати або крадіжки вогнепальної зброї

У разі втрати або крадіжки вогнепальної зброї, невикористаних боєприпасів до неї, особа має звернутися до уповноваженого органу з заявою, на підставі якої такий орган вносить відповідну інформацію щодо розшуку зброї до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».

До цієї системи також вносяться відомості про повернення цивільною особою вогнепальної зброї та/або невикористаних боєприпасів до неї або відомості про їх вилучення.

Кому не видається вогнепальна зброя

Вогнепальна зброя не видається цивільним особам, якщо вони:

Важливо! Цивільні особи зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Який порядок застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час воєнного стану

Застосування цивільними особами вогнепальної зброї, отриманої відповідно до Закону, здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України відповідно до Порядку застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України у період дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2022 року № 448.

Принципи застосування вогнепальної зброї

Громадяни мають дотримуватися таких принципів:

  • неминучості (зброя має застосовуватися, коли це є абсолютно очевидним та необхідним);
  • військової необхідності (зброя має застосовуватися тоді, коли право на самооборону та/або виконати поставлені завдання в інший спосіб реалізувати неможливо);
  • пропорційності (зброя має застосовуватися у тій мірі, в якій це необхідно для досягнення мети самооборони та/або відсічі, стримування збройної агресії проти України, якщо це не заподіє стороннім особам і цивільним об’єктам надмірної шкоди порівняно з очікуваними конкретними військовими перевагами).

У яких випадках цивільні особи можуть застосовувати вогнепальну зброю

Цивільні особи можуть застосовувати вогнепальну зброю для:

  • відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються;
  • запобігання вчиненню та/або припинення протиправних дій чи діяльності осіб, причетних до збройної агресії;
  • звільнення захоплених військових та/або цивільних об’єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню;
  • знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії;
  • захисту цивільних осіб, військових та/або цивільних об’єктів від нападу;
  • запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії;
  • припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
  • припинення дій осіб, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану;
  • відбиття нападу на осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану або інших осіб, у разі виникнення загрози їх життю чи здоров’ю.

Рішення про застосування вогнепальної особи приймається цивільними особами з урахуванням обстановки та у взаємодії з відповідним командиром з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил. У випадку індивідуальної самооборони та захисту життя і здоров’я інших осіб, цивільні особи під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану мають право самостійно приймати рішення про застосування вогнепальної зброї з подальшим обов’язковим повідомленням відповідному командиру з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил та/або правоохоронного органу.

Важливо! Цивільні особи не несуть кримінальної відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, якщо така зброя застосована на підставі та в порядку, визначених Законом.

Мої відео