News Ukraine

Скульптурку шукай - Київ пізнавай!

Скульптурку шукай - Київ пізнавай!
1839 ПЕРЕГЛЯДІВ

Скульптурку шукай - Київ пізнавай!
Гуляючи Воздвиженкою, Андріївським узвозом, або Ярославів Валом, чи Київським Пасажем. мешканці столиці та його гості, не раз звертають увагу на цікаві мініатюрні пам’ятники, з “замовляннями”, які встановлені в історичній частині міста Києва.
Що це за пам’ятники? І які знакові символи міста на них зображено та які легенди і прикмети написано поруч на табличках?
Ці мініатюрні бронзові арт-об’єкти, складають коллекцію з 26 міні скульптур проекту «Шукай!», автором якого, є засновниця екскурсійного бюро «Секретний дворик» та «Менеджер Києва», гід Києва Юлія Бевзенко.
Мета цього проекту - популяризація Києва і мотивація киян та гостей міста прогулятися вулицями в пошуках пам'яток, тим сами цікаво та пізнавально провести свій час. Біля мініатюрних скульптур встановлено таблички з інформацією про пам'ятник і QR-кодом. Просканувавши його за допомогою смартфона із спеціально встановленою програмою, можна дізнатися детальну інформацію про об'єкт, а для того, аби уникнути пошкодження бронзових фігурок, їх встановлюють в місцях, де є камери відеоспостереження. До речі, укожної скульптури є добра прикмета, яка допомагає здійснювати мрії. Принаймні, так запевняють їхні автори.
Проект «Шукай» почав свою реалізацію в січні 2018 року, коли в центрі столиці було відкрито перший мініатюрний пам'ятник одному з київських символів, а саме "Котлеті по-Київські”, так як саме ця страва, є гастрономічною візитівко міста Києва. Його було відкрито в центрі столиці, на вулиці Городецького 28 січня 2018 року, біля входу в ресторан Chicken Kyiv. Автором скульптури став Сергій Галенко. Прикмета: Потреш мене – і завжди будеш ситий.

Другою скульптурою проекту ставквітучий символ столиці - каштан. Також, відомо, що в період з 1969 по 1995 роки каштан був центральним елементом герба Києва. Бронзовий пам'ятник каштанчику встановлений 28 лютого 2018 року біля входу в будівлю Київської міської державної адміністрації на вулиці Хрещатик 36. Автором арт-об'єкту став відомий київський художник Марк Галенко. Прикмета: Потреш мене – і весна буде тепла.
Третьою скульптурою арт-об’єкту є “Київський торт”, який було встановлено на Бессарабці біля входу в магазин «Рошен» 28 березня 2018 року. Його автором стала скульптор Дарина Вовк. Прикмета: Потреш мене – і завжди будеш струнким.
Четвертою скульптурою проекту стало київське сухе варення. Цей символ здивував багатьох киян, адже багато хто ніколи не чули про таке. Цей міні-пам'ятник був встановлений 28 квітня 2018 на Андріївському узвозі. Він являє собою бронзову креманку з шматочками фруктів і ложечкою. Його створив скульптор другої мініатюри проекту - бронзового каштана, Марк Галенко. Піала з сухим варенням знаходиться біля входу «Druzi Cafe & Bar». Прикмета: Потреш мене – і взимку не будеш хворіти.
Наприкінці травня, у Києві було одразу встановлено п’яту та шосту скульптури проекту - “Київський екіпаж” в Пасажі на вулиці Хрещатик 15/4 та “Київський трамвай” на Спортивній площі 1, біля входу в ТЦ Гулівер. Прикмети: “Потреш мене – і завжди буде зелене світло” та “Потреш мене – і можеш їздити «зайцем».
Сьома скульптура «Київська плінфа» оселилася на вулиці Дегтярна6. На Воздвиженці. Вона зображує обпалену цеглу з глини, яка використовувалася в будівництві в Стародавньому Римі, Візантії, Київської Русі. У Києві з використанням плінфи були зведені Десятинна церква, Золоті ворота і Софія Київська. Автор скульптури - Сергій Галенко. Прикмета: “Потреш мене – і буде нове житло.”
Восьмою міні-скульптурою проекту «Шукай» став «Київський фонтан». Його прообразом з'явився знаменитий фонтан Термена, знаменитий чавунний фонтан, що було відлито в Києві в 1899-1901 роках. В Києві збереглося сім фонтанів Термена - п'ять великих і два малих. Бронзову мініатюру можна знайти на стіні одного з будинків біля Золотих Воріт. Автором арт-об'єкта знову став художник Сергій Галенко. Прикмета: “Кинеш монетку – повернешся в Київ.”
Міні-скульптура «Київський слоник» стала дев'ятим за рахунком арт-об'єктом, відкритим в Києві в рамках проекту «Шукай». Вона присвячена столичному фонтану «Слон», який знаходився в Хрещатому парку і був демонтований в 1970-х роках. Встановлено бронзовий слоник біля Арки Дружби народів на оглядовому майданчику над Дніпром. Автор скульптури - Марк Галенко. Прикмета: “Потреш мене – і повернешся в дитинство.”
Десятою скульптурою стала «Київський грамофон», що з'явилася на вулиці Рогнідинській в центрі Києва в жовтні 2018 року. Автором десятої мініатюри стала Дар'я Вовк. Прикмета: “Ввімкни мене і почуєш Київський гімн”.

20 листопада 2018 року в Пасажі була відкрита одинадцята міні-скульптура проекту - «Київська пектораль». Знаходиться вона на стіні арки, що виходить на вулицю Марії Заньковецької, поряд з ще одним арт-об'єктом «Київським екіпажем». Скульптор - Юрій Білявський. Прикмета: “Потреш мене і доторкнешся до історії”.
У грудні 2018 була відкрита дванадцята бронзова мініатюра. Її встановили в парку Astarta Organic Business Centre на вулиці Ярославській. Присвячений арт-об'єкт знаменитому фонтану «Самсон», який знаходиться на Контрактовій площі на Подолі. Прикмета: “Потреш мене - станеш сильнішим за лева.
Тринадцятою скульптурою проекту став київський комп'ютер. Бронзовий мініатюрний арт-об'єкт був відкритий 20 березня 2019 року. Він знаходиться на стіні біля входу у в'єтнамський ресторан «Chang» на Ярославовому Валу. Прообразом мініатюри стала МЕСМ - перша в Європі електронно-обчислювальна машина, створена в 1948-1950 роках під керівництвом академіка Сергія Лебедєва на базі київського Інституту електротехніки АН УРСР. Прикмета: “Потреш мене і буде добрий інтернет”.

Чотирнадцятою мініатюрною пам'яткою в рамках проекту стали знамениті «Золоті Ворота». Арт-об'єкт був відкритий 11 квітня 2019 року на Ярославовому Валу. Автор - Марк Галенко. Прикмета: “Потреш мене і тобі відкриються усі двері”.
Міні-скульптура, що зображає легендарного київського богатиря Кирила Кожум'яку, стала п'ятнадцятим об'єктом «Шукай». Міні-пам'ятник богатирю знаходиться на Рибальському острові. Автор - Марк Галенко. Прикмета: “Потреш мене – і приборкаєш своїх драконів”.
Золотий черевичок, а точніше золота пуанта Сержа Лифаря - шістнадцятий арт-об'єкт проекту «Шукай». Міні-скульптура знаходиться в центрі Києва на фасаді Premier Palace Hotel Kyiv. Відкриття об'єкту відбулося 29 травня 2019 року. Автор - Юрій Білявський. Прикмета: “Потреш мене і досягнеш неймовірної висоти”.
Маленька скульптурка, що зображає філіжанку кави, знаходиться в центрі Києва на Великій Житомирській, 20. Це - сімнадцята пам'ятка, відкрита в рамках проекту «Шукай». Вона розмістилася на колоні в City-Zen cafe & bar. Відкриття арт-об'єкту, що отримав назву «Київський кави», відбулося 15 червня 2019 року. Автор кавовій мініатюри - скульптор Ольга Колесник. Прикмета: “Потреш мене - бадьорість прийде”.
19 червня 2019 року в Києві на вулиці Ярославів Вал, 22 було встановлено вісімнадцяту міні-скульптурку проекту «Шукай». Вона присвячена винаходу Ігоря Сікорського - вертольоту. А цей мініатюрний вертоліт був виконаний скульптором Юрієм Белявским, який є автором «Золотої пуанти Сержа Лифаря» - шістнадцятого арт-об'єкту проекту «Шукай». Прикмета: “Потримаєш мене у долонях – відчуєш крила. Відчуєш крила – повіриш у мрію. Доєднаєш до мрії прагнення – мрія стане реальністю!”
20 липня, в Міжнародний день шахів, в Києві з'явилася дев'ятнадцята скульптурка проекту «Шукай». Арт-об'єкт «Київські шахи» встановлено в парку Шевченка, де багато років поспіль збираються любителі шахів, щоб зіграти в свою улюблену гру. Автор «Київських шахів» - Ольга Колесник. Прикмета: «Зітри мене і зробиш« хід конем ».
Двадцяту міні-скульптурку проекту «Шукай», присвячено Київському велотреку. Вона з'явилася в Києві 7 вересня 2019 року і являє собою бронзову фігурку велосипедиста і знаходиться на бортику велотреку на вулиці Липинського, 15. Цю мініатюрку створив скульптор Юрій Білявський. Він же є автором таких мініатюр, як «Золота пуанта Сержа Лифаря» і «Вертоліт Сікорського». Прикмета: “Потри мене - набереш швидкість”
Київський балкон - двадцять перша пам'ятка, яка прикрасила Київ в рамках проекту «Шукай». Мініатюрний бронзовий балкончик був відкритий 19 вересня 2019 року в центрі столиці на вулиці Шота Руставелі, 44. Прикмета: “Потреш мене - порядок прийде”.
18 жовтня 2019 року проект «Шукай» поповнився ще однією мініатюркою - Миколаївським ланцюговим мостом. Знаходиться вона на вулиці Болсуновських в IQ Business Center. Автором двадцять другої міні-скульптури стала Ольга Колесник, перед цим створила також двадцять першого мініатюру проекту «Шукай» - Київський балкон. Прикмета: «Мене потри - свій берег обери».
17 листопада 2019 року на фасаді Центральної синагоги імені Бродського, на вул. Шота Руставелі, 13, відкрили бронзову міні-скульптуру «Київський лист». Це - двадцять третій об'єкт проекту «Шукай». Він присвячений листа, в якому міститься перша письмова згадка про Київ. Прикмета: Прикмета: “Торкнись мене і тебе врятують.”
Двадцять четвертою скульптуркою став найстаріший сонячний годинник Києва, який знаходяться на території Києво-Могилянської академії на Подолі. Мініатюрна копія пам'ятки була відкрита 20 грудня 2019 року на вулиці Братська, 17-19 біля готелю Radisson Blu Hotel. Творцем міні-годин став скульптор Юрій Білявський. Прикмета: “Потреш мене і в тебе з'явиться двадцять п'ята година у добі.”
Двадцять п’ятою скульптурою стала “Швидка допомога” , яка присвячена першій службі київської швидкої допомоги,що відкрилась у місті в 1881 році. Автором скульптурки є Юрій Білявський. Прикмета: “Потри на вдячність лікарям, що ризикнуть своїм життям”.
30 червня 2020 року, у списку міні-пам'ятників, присвячених знаковим місцям і символам столиці, сталося поповнення. На цей раз скульптуру присвятили знаменитому письменникові Михайлу Булгакову, а творцем композиції став відомий вже нам скульптор Юрій Білявський. Він зобразив Михайла Булгакова і одного з героїв роману "Майстер і Маргарита" - кота Бегемота. Встановлено міні-пам’ятник на Воздвиженці, на вулиці Дегтярній, 29.

Ця історія Києва у бронзових міні-скульптурках й надалі активно планує розвиватися і дарувати своєму місту та його мешканцям нові арт-об’єкти.
До речі, для проекту «Шукай!» створили спеціальний мобільний додаток з аудіогідом Kyiv City Guide. Фактично це окремий туристичний маршрут, під час якого можна за кілька хвилин почути найважливіше про символи Києва, відтворені в проекті.Мої відео