News Ukraine

Чому в Україні такі ціни на газ?

Чому в Україні такі ціни на газ?
461 ПЕРЕГЛЯДІВ

 

Кожного року, уже ближче до опалювального сезону ціни на газ в Україні значно ростуть. Чому ж вартість палива так стрімко підіймається?

На сьогодні, тема опалювання та цін на газ є дуже болючою та не до кінця зрозуміло майже для всього населення України. Зокрема люди дуже занепокоєні, коли розпочинається опалювальний сезон року, зокрема в Україні він настає з жовтня. У листопаді 2020 року ціни на природне паливо суттєво зросли. У «Нафтогазі» це пояснили таким чином, що на це повпливав сезонний фактор, якій впливає власне і на підвищення тарифу. Працівники «Нафтогазу» стверджують, що це лише початок, та зиму 2020-2021 очікується зріст вартості на природний газ.

Чому ж ціни на газ в Україні відносяться до європейських?

Це пов’язано з тим, що у зимовий період опалення в Україні фіксується дефіцит запасу газу. Через те, що в Україні недостатня кількість власного газу, ми імпортуємо його з європейських країн, де є встановленні власні ціни та до яких має прилаштуватися український покупець. На цю мить, Україна співпрацює з найбільшим у Європі газовим хабом – TTF.

З 1 серпня 2020 року в Україні почали діяти нові правила на газовому ринку України, зокрема це держава повністю перестала контролювати ціни для населення. Проте виходячи з таких нововведень, споживачі природного палива отримали можливістю самостійно обирати постачальника палива, якій надасть їм зручні та комфортні ціни та якісні послуги.

Дивлячись на такі зміни на ринку палива, кожен постачальник газу виставив свої ціни на паливо. Для усіх поточних розрахунків постачальник розпочав самостійне визначення вартості газу для своїх клієнтів, зокрема вони керуються принципом імпортного паритету.

Тепер для розрахунків постачальники природного газу користуються поточними цінами на європейських газових хабах. Ці ціни встановлюються навіть незважаючи на те, що газ міг бути закуплений у низький період вартості та попиту на нього.

Як же ж формується ціна на газ для українського населення?

« Нафтогаз України» закуповує газ для потреб населення, згодом продає цей ресурс компаніям, які постачають газ для українців. Згодом газопостачальні компанії розплачуються з Операторами ГТС за те, що газ дійшов до розподільних труб по всій магістральній трубі. Далі облгази уже займаються доставленням газу до споживачів.

Ціна газу для населення формується таким способом: до стартової ціни природного палива додається ще й і вартість транспортування, націнка постачальника за пророблену роботу та вартість власне доставлення до споживачів. Що ж до сьогоднішніх цін, то вони сформовані таким чином: націнка постачальника газу складає 2,5 %, проте у Європі цей показник складає 30%. Також до цих послуг, як і до усіх послуг, що надаються в Україні додається податок на подану вартість.

Ціни на газ дуже зросли з вересня 2020 року і досі вони такі. Через вибори в Україні, чиновники вирішили лише у жовтні залишити вартість газу такою самою. Проте, уже сьогодні, в січні 2021 року люди дуже обурені такою високою вартістю цін на природне паливо. Люди розпочали масові пікети містами України. Вони вимагають, аби влада розв’язала питання стосовно підвищення цін на газ у такий не легкий для людей час, коли триває пандемія та карантин.

Президент України одразу відреагував на слова людей та поставив уряду завдання терміново розв’язувати питання з вартістю природного газу для населення України.

«Тарифи на газ для населення мають бути справедливими. Ціна на газ зростає на ринку через погодні умови та інші причини, які склалися в Європі, і ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян», - наголосив Зеленський.

Було скликано нараду, до якої було прикликано Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Юрія Вітренка, який тимчасово виконує обов’язки міністра енергетики, міністра фінансів Сергія Марченка, міністра соціальної політики Марину Лазебну та Андрія Єрмака, який є керівником Офісу Президента.

У ході проведення наради, було прийнято рішення знизити ціни на газ. Юрій Вітренко представив попередній план, в якому демонструється суттєве зниження вартості природного палива та встановлення цін для споживачів на нього.

Мої відео